Jak działa na nasz organizm błonnik? Dlaczego warto go spożywać?

Jak działa na nasz organizm błonnik? Dlaczego warto go spożywać?

Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, która znajduje się w pokarmie. Nie jest on przyswajany przez organizm, lecz mimo to pozytywnie wpływa na pracę układ pokarmowego. W praktyce bardzo dobrze działa na jelita, dlatego wiele osób, mających zaparcia stosuje dietę wysokobłonnikową. Oprócz tego błonnik pozwala pozbyć się zalegających resztek pokarmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się na, co pomaga błonnik i w jakich produktach można go znaleźć, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Błonnik a dieta

Błonnik przede wszystkim przyspiesza pracę jelit, dlatego spożywanie go jest rekomendowane osobom, które mają zaparcia. Jeśli nie ma możliwości zwiększenia ilości błonnika w formie posiłków, to można w aptece kupić suplementy diety. Błonnik na zaparcia jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Według Światowej Organizacji Zdrowia dziennie powinno się spożywać od 20 do 40 gramów. 

Z uwagi na generalne właściwości tej substancji roślinnej warto pamiętać o powyższych granicach, ponieważ przedawkowanie może przyczynić się do pozbycia się z organizmu nakładów wapnia, żelaza czy cynku. W praktyce wtedy organizm może być w stanie wyjałowienia, czyli wypłukany z wszelkich niezbędnych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak już wspominaliśmy, błonnik na zaparcia to najlepsze rozwiązanie jednak zbyt duże jego spożycie potrafi prowadzić do biegunek, a także wzdęć.

 Aby mieć kontrolę nad spożyciem tej substancji roślinnej warto po prostu włączać do swojej diety produkty, które są bogate w ten składnik. W kolejnej części artykułu prezentujemy produkty, pozwalające uzupełnić błonnik w organizmie. 

Jakie produkty są bogate w błonnik? 

Błonnik na zaparcia znajdziemy przede wszystkim owocach, warzywach, a także produktach zbożowych. Świetnym sposobem, który pozwala uzupełnić błonnik w jelitach, jest spożycie lnu. Można go zakupić na przykład w aptekach w formie mielonej. Oprócz wymienionych produktów błonnik znajdziemy także w suszonych owocach, nasionach i przyprawach tj. kurkuma. 

Copyright Wieczór panieński… 2024
Shale theme by Siteturner