Buduj dziecko
Zabawa klockami rozwija dziecięcą wyobraźnię, stymuluje myślenie przestrzenne, pobudza kreatywność. Klocki to zabawka, w którą warto zainwestować, bo to inwestycja w dziecko.
Klocki, zwłaszcza drewniane, to zabawa, która wszechstronnie wpływa na rozwój dziecka. Maluch bada klocki rękoma, często również ustami i poznaje ich strukturę, smak i zapach. Rozwija tym samym wszystkie zmysły. Klocki to zabawka, którą można dać dziecku już w bardzo wczesnym okresie. Już nawet 9, 10-miesięczne dzieci mogą budować pierwsze konstrukcje. Drewniana wieża z klocków nie powinna być dla nich wyzwaniem. Ale drewniane klocki można układać już dużo wcześniej wspólnie, a później pozwolić maluchowi burzyć konstrukcje, co na pewno będzie dla niego atrakcją.
Kupuj z głową
Na co zwrócić uwagę przy zakupie klocków? Warto wziąć pod uwagę wielkość i powierzchnię klocków, sposób wykonania, kolor, wzór, kształt, liczbę klocków w zestawie. Im większy zestaw klocków, tym większe możliwości dla wyobraźni i ciekawsza zabawa. Warto jednak przy wyborze zwrócić uwagę również na wiek malucha. Młodsze dziecko chętniej będzie bawić się dużymi elementami o regularnych kształtach, starsze raczej powinno dostać bardziej skomplikowany zestaw. Dodatkową zaletą klocków jest to, że nie służą wyłącznie nauce lub zabawie. Łączą obie te aktywności. Dzięki układaniu klocków dziecko może uczyć się liter, cyfr, nazw przedmiotów, czy zwierząt. Wszystko zależy od tego, jakie klocki kupimy i w jakim wieku jest nasze dziecko. Najważniejszą zasadą jest dopasowanie ich do wieku dziecka.
Dla każdego coś miłego
Do zestawu klocków dla najmłodszych dzieci warto dołożyć drewniany sorter kształtów. To zabawka, która uatrakcyjni budowanie z klocków. Drewniany sorter kształtów dla dziecka
pozwala maluchowi dopasować kształty we właściwe miejsce, dzięki czemu uruchamia myślenie przyczynowo-skutkowe. Wymaga wykonania precyzyjnych ruchów i utrzymania uwagi, a osiągnięty cel daje dziecku dużą satysfakcję i wzmacnia poczucie wartości. Drewniany sorter kształtów pobudza wyobraźnię, uczy pokonywania przeszkód i kształtuje wytrwałość. Dla starszych dzieci optymalne będą drewniane klocki konstrukcyjne. Pozwalają one tworzyć najprzeróżniejsze konstrukcje. Zawierają uniwersalne elementy, które umożliwią dziecku rozwijanie kreatywności. Są też zestawy wymagające precyzyjnego dopasowania klocków, które pozwolą na pracę nad spostrzegawczością. Drewniane klocki mają bardzo wiele zalet. Kształcą wyobraźnię dziecka, ale również pomagają mu w nauce, pozwalają systematyzować wiedzę, a w przypadku mniejszych dzieci poprawiają koncentrację i wspomagają zdolności motoryczne.